810001DK-21LFT OverviewClock program has 32 terminations. Parts with 3.3V voltage are provided by the part. Run 260 using the peak reflow temperature of this part. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 175MHz frequency. There is 3.465V supply voltage (Vsup) greater than 3.465V. 2007 parts of this part have been published. The Surface Mount mount is recommended. 32 pins are present on the device. There are 32 pins 32 this board. Temperatures below 0°C cannot be used for this device. Circuits application is recommended to operate at a temperature lower than 70°C. Ensure that the supply voltage is set to 3.3V. This device uses a type PLL BASED CLOCK DRIVER logic IC.
810001DK-21LFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 32 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
810001DK-21LFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
810001DK-21LFT application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 175MHz |
| Input | LVTTL |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Number of True Outputs | 2 |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-VFQFPN (5x5) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | FemtoClock® |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS810001-21 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Video |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |