ICS9250BF-28T OverviewThe Tape & Reel (TR) package contains it. There is a case with SSOP included. Clock program contains 56 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 225, we use the peak reflow temperature of this part. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs in this device. The device has 1. normaloperation has a frequency of 133.3MHz. 3.465V is the maximum supply voltage (Vsup). This device can also be used to find ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY. The part has been published 2000 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 56 pins on the device. There are 56 pins on it. A minimum working temperature of 0°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 70°C.
ICS9250BF-28T FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 225
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 56 Pins
ICS9250BF-28T ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9250BF-28T application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 133.3MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.138MHz |
| PLL | Yes |
| Height Seated (Max) | 2.794mm |
| Width | 7.493mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9250-28 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:24 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |