82V3255TFG OverviewClock program is accessible in the Tray package. Clock program is contained in a package of 64-LQFP. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 622.08MHz. Clock program varies the range of -40°C~85°C operating temperature. A voltage of 3V~3.6V can be supplied by the component. Ethernet, SONET/SDH, Stratum is the main purpose of the component. CMOS, LVDS, PECL is intended to be the output. IDT82V3255 is the base part number for you to search for other information.
82V3255TFG FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, LVDS, PECL
82V3255TFG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
82V3255TFG application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT82V3255 |
| Output | CMOS, LVDS, PECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 622.08MHz |
| Input | CMOS, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 3:3 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, Stratum |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Input | CMOS |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |