ICS951412AGLFT OverviewClock program is contained in the package Tape & Reel (TR). There is a 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 229.43MHz. 0°C~70°C operates within a range of temperatures. There is 3.135V~3.465V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.135V~3.465V. There is only one purpose for this component, AMD CPU, PCI Express (PCIe). Clock program is recommended to use Clock as the output. You need to start at ICS951412 to find information about a part. 56-TSSOP is the supplier device package used by the company as its device supplier.
ICS951412AGLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS951412AGLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS951412AGLFT application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS951412 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 229.43MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:16 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | AMD CPU, PCI Express (PCIe) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Supply Current-Max | 300mA |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 220MHz |
| RoHS Status | RoHS Compliant |