843002AG-01LF OverviewThis clock IC is packaged using the Tube method. The 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package includes this clock generator. A clock generator's input is called Crystal and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 170MHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 2.97V~3.63V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -30°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the LVPECL logic levels is presented here. A Frequency Synthesizer is a classification for the electronic part in question. This part number ICS843002-01 is related to the following electrical components. There are a number of electronic parts in the FemtoClock® series, including this one.
843002AG-01LF FeaturesAvailable in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
843002AG-01LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
843002AG-01LF Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | -30°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | FemtoClock® |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Frequency Synthesizer |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Base Part Number | ICS843002-01 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 170MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |