ADF4153ABRUZ-RL7 OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains this Clock PLL. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 16 terminations. This Clock PLL will be fed by CMOS, TTL as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 4GHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 2.7V~3.3V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with Clock logic levels. This is an electronic part that can be classified as a Fractional N Synthesizer (RF) in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. ADF4153 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 16 pin that is available on the digital clock generator. This time clock generator requires a supply current of 20mA in order to operate properly. During normal operation, the maximum supply current should not exceed 24mA.
ADF4153ABRUZ-RL7 FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
ADF4153ABRUZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4153ABRUZ-RL7 Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fractional N Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | ADF4153 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 33/5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Frequency (Max) | 4GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 24mA |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |