8430S07AKILFT OverviewClock program is accessible in the Tape & Reel (TR) package. Clock program is contained in a package of 32-VFQFN Exposed Pad. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 133.33MHz. Clock program varies the range of -40°C~85°C operating temperature. A voltage of 3.135V~3.465V can be supplied by the component. Cavium Processor is the main purpose of the component. LVCMOS, LVPECL, LVTTL is intended to be the output. ICS8430S07 is the base part number for you to search for other information.
8430S07AKILFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVPECL, LVTTL
8430S07AKILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8430S07AKILFT application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8430S07 |
| Output | LVCMOS, LVPECL, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133.33MHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:7 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Cavium Processor |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |