IDTCV141PAG8 OverviewClock program is contained in the package Tape & Reel (TR). There is a 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. 0°C~70°C operates within a range of temperatures. There is 3.135V~3.465V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.135V~3.465V. There is only one purpose for this component, Intel CPU Servers. Clock program is recommended to use Clock as the output. You need to start at IDTCV141 to find information about a part. 48-TSSOP is the supplier device package used by the company as its device supplier.
IDTCV141PAG8 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
IDTCV141PAG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDTCV141PAG8 application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | IDTCV141 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.25 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 4.5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 8 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |