874001AGI-05LFT OverviewYou can find it in the package Tape & Reel. A TSSOP-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. Clock program has 20 terminations. Parts with 3.3V voltage are provided by the part. Run 260 using the peak reflow temperature of this part. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 640MHz frequency. The supply voltage (Vsup) should be kept above 3V during normaloperation. 2005 parts of this part have been published. The Surface Mount mount is recommended. 20 pins are present on the device. There are 20 pins 20 this board. Temperatures below -40°C cannot be used for this device. Circuits application is recommended to operate at a temperature lower than 85°C. Ensure that the supply voltage is set to 3.3V. As far as supply voltage is concerned, this part is used at 3.6V. This device uses a type PLL BASED CLOCK DRIVER logic IC.
874001AGI-05LFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 20 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
874001AGI-05LFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
874001AGI-05LFT application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Nominal Supply Current | 75mA |
| Frequency (Max) | 640MHz |
| Input | LVDS |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Number of True Outputs | 1 |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | FemtoClock® |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | ICS874001-05 |
| Output | LVDS |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |