8N4Q001EG-1014CDI OverviewA 10-CLCC box encloses the digital timer. Set the programmable timer's frequency to 625MHz 312.5MHz 156.25MHz 125MHz.It is used to pack in Tray case. It is recommended that you mount your device using type Surface Mount.There is a voltage 3.135V~3.465V available on the programmable timer.The type of chips can be divided into Clock Oscillator. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 160mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series.
8N4Q001EG-1014CDI FeaturesOperate frequency at 625MHz 312.5MHz 156.25MHz 125MHz
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:160mA
8N4Q001EG-1014CDI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8N4Q001EG-1014CDI Programmable Timers & Oscillators applications.
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-CLCC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | FemtoClock® NG |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock Oscillator |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Frequency | 625MHz 312.5MHz 156.25MHz 125MHz |
| Current - Supply | 160mA |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |