SN74LS629NSRE4 OverviewThe timer clock is suitable for 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. The programmable timer's frequency is set to 20MHz. It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 4.75V~5.25V. The type of chips can be divided into VCO (Dual). The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 35mA voltage. The 74LS relates to the digital timer's series. It is based on 74LS629. The timer clock contains 16 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 16 . The number of the chip's terminations sums up to 16.
SN74LS629NSRE4 FeaturesOperate frequency at 20MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
SN74LS629NSRE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LS629NSRE4 Programmable Timers & Oscillators applications.
Battery Powered Systems
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LS |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | VCO (Dual) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LS629 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 35mA |
| Load Capacitance | 45pF |
| Nominal Supply Current | 35mA |
| Family | LS |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |