9173B-01CS08LF OverviewThere is a package named Tube that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 75MHz maximum frequency. Temperatures can be varied in the operating range of 0°C~70°C. A component can supply 4.75V~5.25V voltage. This component serves a single purpose Video Genlock. Search for information about this part by using the ICS9173-01 base part number.
9173B-01CS08LF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
9173B-01CS08LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9173B-01CS08LF application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | ICS9173-01 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 75MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Video Genlock |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |