ICS953202BF OverviewThe Tube package contains it. There is a case with 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) included. Mounting type Surface Mount is recommended. The operating temperature range of 0°C~70°C can be varied. Components can supply voltages of 3.3V. The component's main purpose is PCI Express (PCIe), Timing Control Hub™. Output Clock is intended. If you want to search for information about a part, you can use ICS953202. The part's series is indicated by TCH™.
ICS953202BF FeaturesMounting Type: Surface Mount
run the output at th range of Clock
ICS953202BF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS953202BF application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | TCH™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS953202 |
| Output | Clock |
| PLL | No |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe), Timing Control Hub™ |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |