954310BGLFT OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. In a 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~70°C. The component can supply a voltage of 3.3V. The main purpose of the component is Intel CPU-M, Intel CPU, PCI Express (PCIe). The output will be Clock. Searching for information about ICS954310 starts with the base part number.
954310BGLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
954310BGLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
954310BGLFT application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS954310 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| PLL | No |
| Main Purpose | Intel CPU-M, Intel CPU, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 64 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Current-Max | 400mA |
| Length | 17mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |