960009CFLF OverviewIn order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a SSOP-serial number. A total of 2009 publications have been made of the part. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted. A device with 48 pins is designed. Minimum working temperature must not be below 0°C. Temperatures below 70°C should be used.
960009CFLF Featureswith 48 Pins
960009CFLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
960009CFLF application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| PLL | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS960009 |
| Output | Clock |
| Main Purpose | Memory, DDR |