SI53112-A03AGM OverviewThe package Tray includes it. This termination has 64 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. Vsup reaches 3.465V at its maximum. In order to guarantee normaloperation, the supply voltage (Vsup) needs to be above 3.135V. In this solid package DAC is specified to operate at up to 85°C ambient temperature. DACs can operate at temperatures as low as -40°C. If you choose a part from the 53112 family, you can find parts that are related to that part. There are PLL BASED CLOCK DRIVER logic IC types used in it.
SI53112-A03AGM FeaturesLogic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
SI53112-A03AGM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53112-A03AGM application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 64 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N64 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Family | 53112 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Propagation Delay (tpd) | 4.5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Number of True Outputs | 24 |
| Input Conditioning | DIFFERENTIAL MUX |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 0.95mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |