9DB803DGLF OverviewClock program is accessible in the Tube package. Clock program is contained in a package of 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width). Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 400MHz. Clock program varies the range of 0°C~70°C operating temperature. A voltage of 3.135V~3.465V can be supplied by the component. PCI Express (PCIe) is the main purpose of the component. HCSL is intended to be the output. ICS9DB803 is the base part number for you to search for other information. Circuits application employs 48-TSSOP as Circuits applications supplier device package.
9DB803DGLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
9DB803DGLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9DB803DGLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9DB803 |
| Output | HCSL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 420.990418mg |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Operating Supply Current | 175mA |
| Nominal Supply Current | 200mA |
| Family | 9DB |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |