SN75LVDS88BPFD OverviewThe package Tube includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 100-TQFP Exposed Pad-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 100 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. Clock program has MICROPROCESSOR CIRCUIT unClock programs of processing, unClock programs of communication, and peripheral integrated circuClock programs. In the device, there are 1. There is a wide range of operating temperatures for 0°C~70°C. Components can produce voltages of 3V~3.6V. In order to search for information, you will use the base part number 75LVDS88. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted. A device with 100 pins is designed. The board contains 100 pins.
SN75LVDS88BPFD FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of MICROPROCESSOR CIRCUIT
Include 1 Circuits
with 100 Pins
SN75LVDS88BPFD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN75LVDS88BPFD application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 100 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 75LVDS88 |
| Pin Count | 100 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 250mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Input | LVDS |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |