9LP505-2HGLF OverviewAn accompanying case is included. There are 56 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. The peak reflow temperature is used to run 260. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is CLOCK GENERATOR, OTHER. Currently, there are 2013 publications of the part. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 56 pins on this device. The board has 56 pins. The minimum working temperature of this device cannot be lower than 0°C. There should be a temperature below 70°C during operation. A 19 output can be maintained on the device. According to the supply voltage, this part operates at 3.465V. In order to maintain a device's supply voltage greater than 3.135V.
9LP505-2HGLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
with 56 Pins
9LP505-2HGLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9LP505-2HGLF application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 19 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.32MHz |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS9LP505-2 |
| Output | Clock |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |