ICS94201DFLF OverviewAs part of the packaging, there is a serial number SSOP associated with the product. 56 terminations have been made. In this part, the voltage is 3.3V. Using the part's peak reflow temperature, operation 260 is performed. This device contains CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, or peripheral ICs. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 500.03MHz maximum frequency. Vsup reaches its maximum (3.465V). Neither the clock 200MHzr its output frequency should exceed 200MHz. There are 2005 published parts for this part. A Surface Mount mounting is recommended. 56 pins are on the device. Circuits application has 56 pins. There must be 0°C minimum operating temperature for this device. Operating temperatures should be below 70°C.
ICS94201DFLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 56 Pins
ICS94201DFLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS94201DFLF application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 500.03MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| PLL | Yes |
| Output Clock Frequency-Max | 200MHz |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS94201 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:29 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |