![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Base Part Number | A6727 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 13.2V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.1V~13.2V |
| Control Features | Enable, Phase Control |
| Topology | Buck |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Clock Sync | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |