| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | PolyPhase® |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE MODE FROM 0.6 TO 30.4V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC3775 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 30.4V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~38V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 250kHz~1MHz |
| Input Voltage (Max) | 38V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 1MHz |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |