AD22057RZ-RL OverviewA package containing the materials of Tape & Reel (TR) is included.Using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package will allow you to save space.Despite being a type of Sensor Interface, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Surface Mount technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -40°C~125°C to avoid unnecessary cooling.Voltage is selected as the input type.Transmission lines are terminated with 8 terminations to minimize reflections from the end of the line.By using its base part number AD22057, related electronic parts may be found.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions in this case.Sensor and detector interface operates on a voltage of 5V.The device is an electronic device with 8-pins.Pins on 8 components are designed for their specific purposes.Mounted in the direction of Surface Mount.As an output type, Analog is used.If the operating supply current is maintained at 500μA, improved efficiency may be achieved.There will be a failure when the supply voltage exceeds 36V.Sensor and detector interface is likely that the supply voltage will be below 3V when failure occurs.There are 1 channels designed for the transmission of data.Applications using 5V as the supply voltage are supported.
AD22057RZ-RL FeaturesWith 5V channels
operate temperature at the range of 500μA
AD22057RZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD22057RZ-RL applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Sensor Interface |
| Resistance | 400kOhm |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD22057 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Analog |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 500μA |
| Max Supply Current | 500μA |
| Input Type | Voltage |
| Slew Rate | 0.2 V/μs |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Gain Bandwidth Product | 30 kHz |
| Voltage Gain | 26.06dB |
| -3db Bandwidth | 0.03MHz |
| Voltage Gain-Nom | 20 |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |