AD693AE OverviewA package containing the materials of Tube is included.Using the 20-CLCC package will allow you to save space.Despite being a type of Signal Conditioner, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Surface Mount technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -40°C~85°C to avoid unnecessary cooling.Voltage is selected as the input type.Transmission lines are terminated with 20 terminations to minimize reflections from the end of the line.By using its base part number AD693, related electronic parts may be found.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions in this case.Sensor and detector interface operates on a voltage of 24V.The device is an electronic device with 20-pins.Pins on 20 components are designed for their specific purposes.Mounted in the direction of Surface Mount.If the operating supply current is maintained at 20mA, improved efficiency may be achieved.There will be a failure when the supply voltage exceeds 36V.Sensor and detector interface is likely that the supply voltage will be below 12V when failure occurs.There are 1 channels designed for the transmission of data.
AD693AE FeaturesWith 24V channels
operate temperature at the range of 20mA
AD693AE ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD693AE applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-CLCC |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Signal Conditioner |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 24V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Base Part Number | AD693 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 12V |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Input Type | Voltage |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200μV |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.7mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110.5dB |
| Input Bias Current | 20nA |
| Length | 8.89mm |
| Height Seated (Max) | 2.54mm |
| Width | 8.89mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |