AD7729ARU-REEL7 OverviewIn package 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), ADCs/DACs can be found.The Tape & Reel (TR) package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to -40°C~105°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding ADC, DAC, you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 2.7V~3.3V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 28.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.To find parts with similar specifications, search "AD7729.The data acquisition unit should be operated at 3V voltage.ADCs/DACs has a total of 28 pins.This is a data acquisition device that has a high resolution of 15-bits.28 pins are part of the unit.If 3V is used, this device can be supplied.Featuring 2 analog inputs, this part ensures optimal data acquisition.
AD7729ARU-REEL7 FeaturesSurface Mount acquisition unit
15-Bit acquisition unit
3V unit
2 analog inputs.
AD7729ARU-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7729ARU-REEL7 ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, DAC |
| Max Power Dissipation | 59mW |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7729 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Dissipation | 59mW |
| Number of Bits | 15 |
| Max Input Voltage | 2.86V |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 13 Msps |
| Sampling Rate (Per Second) | 270.8k |
| Input Capacitance | 10pF |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 15 b |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Length | 9.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Number of Channels | 2 |