AD7147PACPZ-1RL OverviewADCs/DACs is enclosed in the 24-WFQFN Exposed Pad, CSP package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~85°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding Capacitance-to-Digital Converter.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 2.6V~3.6V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 24 terminations have been recorded.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.Using 13 channels, this unit efficiently performs complex tasks.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "AD7147".The pin count is 24.Units with 24 pins are available.As a result of the Surface Mount technique, many cases of use became more feasible.The device works with at least a 2.6V volt power supply.A voltage greater than 3.6V cannot be used to supply a part.CapTouch™ is the series number of this unit.
AD7147PACPZ-1RL FeaturesSurface Mount acquisition unit
13 channels process
AD7147PACPZ-1RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7147PACPZ-1RL ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapTouch™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Capacitance-to-Digital Converter |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.6V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD7147 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.6V |
| Number of Channels | 13 |
| Interface | I2C, Serial |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |