AD80066KRSZRL OverviewMaterials from Tape & Reel (TR) are used in its packaging.A 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package is used for space-saving purposes.Due to the fact that it is a type of Signal Processor, it can deliver superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the technique of Surface Mount.To avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be kept at 0°C~70°C.Analog is used as its input type.A 28 termination prevents signals from reflecting off of the end of a transmission line.By using its base part number of AD8006, it can be found to be related to other electronic parts.Sensor and detector interface is powered by a voltage of 5V.Basically, it is an electronic device with 28-pins.28 component pins are designed to perform a specific function.Sensor and detector interface uses the output type Digital.If the operating supply current is maintained at 95mA, efficiency can be improved.There will be failures when the supply voltage exceeds 5.25V.There will be failures if the supply voltage falls below 4.75V.The purpose of 4 channels is to transmit data.In applications where a supply voltage of 5V is required, it is used.
AD80066KRSZRL FeaturesWith 5V channels
operate temperature at the range of 95mA
AD80066KRSZRL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD80066KRSZRL applications of sensor and detector interfaces.
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Signal Processor |
| Max Power Dissipation | 490mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8006 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Digital |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Operating Supply Current | 95mA |
| Power Dissipation | 490mW |
| Input Type | Analog |
| Max Input Voltage | 3V |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 24 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 5 LSB |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Format | FIXED POINT |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Barrel Shifter | NO |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |