RE46C119E16F OverviewThere are materials in the package from Tube.In order to save space, the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package is used.Having the ability to provide superior performance because it is a type of Horn Driver.Using the Through Hole technique, it is mounted.Keeping the operating temperature at -40°C~85°C will prevent the use of unnecessary cooling processes.As an input type, Logic is used.The 16 termination prevents signals from reflecting off the transmission line's end.Based on its base part number, RE46C119, related electronic parts can be found.As long as the supply voltage is 9V, it will operate.An electronic device with 16-pins is used in this device.Pins on 16 components are designed to fulfill the functions specified by the component.Sensor and detector interface is mounted in the way of Through Hole.As an output type, Logic is used.The efficiency of the operating supply can be improved if the operating supply current is maintained at 350μA.This device is permitted to be used when powered by a supply current of 350µA.When the supply voltage is exceeded by 12V, failures will occur.Sensor and detector interface is likely that the supply voltage will be below 6V at the time of failure.Sensor and detector interface has been designed to operate at 9V power supplies.16-PDIP is the supplier package for its devices.By using this device, 16 mA can be controlled in terms of its output current.Its membership in the -- series allows the designer to integrate an extremely efficient and reliable device for use in a wide range of applications.
RE46C119E16F FeaturesWith 9V channels
operate temperature at the range of 350μA
RE46C119E16F ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
RE46C119E16F applications of sensor and detector interfaces.
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
Simple bus-controlled part for remote control and
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Category | Voltage Regulator,Voltage Converter and Piezoelectric Horn Driver |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | RE46C119 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Horn Driver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | RE46C119 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 Output |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Logic |
| Power Supplies | 9V |
| Interface | Logic |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Operating Supply Current | 350μA |
| Nominal Supply Current | 6.5μA |
| Output Current | 16 mA |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 350µA |
| Product Type | Gate Drivers |
| Number of Drivers | 2 Driver |
| Product | Piezoelectric Horn Drivers |
| Product Category | Gate Drivers |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |