AD9845AJST OverviewThe product is packaged with the materials of Tray.In order to save space, 48-LQFP packages are used.This type of CCD Signal Processor, 12-Bit provides superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the Surface Mount technique.To avoid unnecessary cooling processes, it is recommended that the operating temperature be kept at -20°C~85°C.The input type is Logic.In order to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line, 48 terminations are used.A number of 1 functions have been configured.Pins on 48 components are designed to perform the specified functions.Sensor and detector interface is maintained at 2.7V as the minimum supply voltage.3.6V is the maximum supply voltage.
AD9845AJST Featuresconsumer IC type: 2.7V
AD9845AJST ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD9845AJST applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -20°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | CCD Signal Processor, 12-Bit |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Input Type | Logic |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |