ADT7421ARZ-REEL OverviewMaterials from Tape & Reel (TR) are included in the package.A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package can be used to save space.The Temperature Sensor type is characterized by superior performance.This mount is based on the Surface Mount technique.If possible, the operating temperature should be kept at -40°C~120°C in order to avoid unnecessary cooling.Logic is the input type that is used.This program uses the output type Logic.Using a supply current of 4mA, it can be used.In this case, 8-SOIC serves as the supplier device package.
ADT7421ARZ-REEL FeaturesADT7421ARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADT7421ARZ-REEL applications of sensor and detector interfaces.
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~120°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Temperature Sensor |
| Output Type | Logic |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 4mA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |