ADF4107BRUZ-REEL OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 16 terminations in this file. A voltage of 3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, CMOS, TTL is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 7GHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 2.7V~3.3V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in Clock logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Clock/Frequency Synthesizer (RF). An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 16-bits in si16e. The related electrical components for the base part number ADF4107 can be found below. A 16 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3V. The output frequency is magnified as high as possible with 2 signal outputs. Time clock generator requires a supply current of 17mA to fully function.
ADF4107BRUZ-REEL FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
ADF4107BRUZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4107BRUZ-REEL Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADF4107 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 17mA |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Frequency (Max) | 7GHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |