ADF4153WYRUZ-RL7 OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package embeds this Clock PLL. There is a Clock PLL called CMOS, TTL which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 4GHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 2.7V~3.3V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~125°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with Clock logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Fractional N Synthesizer (RF) component. Microprocessor-specific clock PLL with 16 bits. The related electronic parts of part number ADF4153 are listed below. There are 16 pins that are available on the frequency generator. Time clock generator can handle a voltage of 5V as the supply voltage. There is an electronic part in this series that belongs to the Automotive, ADI0012 family. For its full function, a supply current of 20mA is required.
ADF4153WYRUZ-RL7 FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Operating supply voltage of 5V
ADF4153WYRUZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4153WYRUZ-RL7 Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, ADI0012 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fractional N Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Base Part Number | ADF4153 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Frequency (Max) | 4GHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |