ADF5356BCPZ-RL7 OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 32-WFQFN Exposed Pad, CSP contains this Clock PLL. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 32 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by Clock as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 13.6GHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. It would be possible to supply this clock PLL with 3.45V of power. There are 3.15V~3.45V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. There is a 32 pin that is available on the digital clock generator. It is classified as a PLL FREQUENCY SYNTHESIZER-electronic frequency generator since it is an analog IC.
ADF5356BCPZ-RL7 FeaturesAvailable in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
ADF5356BCPZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF5356BCPZ-RL7 Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PLL FREQUENCY SYNTHESIZER |
| Frequency (Max) | 13.6GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |