LMK03806BISQX/NOPB OverviewTape & Reel (TR)-method packaging is used for clock ICs. The 64-WFQFN Exposed Pad package contains this clock generator. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. It contains 64 terminations that can be found in frequency synthesizer. This electronic frequency generator requires a voltage of 3.3V. The input of this clock generator is designed to be LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal. To access the full performance of the electronic component, 1 circuits are implemented. There is a maximum frequency of 2.6GHz Max with this clock-based frequency generator. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. This time clock generator integrates CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 3.15V~3.45V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels. The clock-generating IC is a 64-bit device designed specifically for microprocessors. You can find related electrical components to the base part number LMK03806. It is possible to connect to the frequency generators via 64 pins. There is a maximum supply voltage of 3.3V that clock generator can handle. 14 signal outputs enable clock PLL to magnify output frequency as high as possible. For the RF synthesizer to function properly, a supply current of 445mA must be provided.
LMK03806BISQX/NOPB FeaturesAvailable in the 64-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
LMK03806BISQX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK03806BISQX/NOPB Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LMK03806 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 445mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 2.6GHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:14 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 20.5MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 800μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 0m |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |