| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADP1876 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 1.5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 25A |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 5.9μA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.75V~20V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Ramp, Soft Start, Tracking |
| Max Output Voltage | 18V |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 2.75V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Max Input Voltage | 20V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 600mV |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Max Duty Cycle | 76 % |
| Clock Sync | No |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |