![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LTC3873 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 60V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 5A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.1V~60V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 3.5V |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Input Voltage (Max) | 9V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Frequency | 240kHz |
| Duty Cycle (Max) | 78% |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |