ADV7181CBCPZ-REEL OverviewEmbedded in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package is the encoder.In order to protect your encoder, it is recommended to pack it in a Tape & Reel (TR) case.As you can see, this motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.In this case, the type can be classified as Video Decoder.In this case, it is suitable for the encoder that is connected in HDTV direction.A motor encoder from the ADV7181 family is used to create this motor encoder.There is a digital power applied to the optical encoder's 1.65V~2V digital connector in switching power supplies.64 terminations are available in the optical encoder in order to meet your needs.A voltage can be applied to the analog supply by the 3.15V~3.45V input.There are a total of 64 pins on the rotary encoders.There should be a voltage difference between 3.15V and the minimum supply voltage.In order to reach 3.45V, the highest supply voltage (Vsup) of the encoder motor needs to be reached.Remember that this encoder must be used under the operating temperature of 85°C in order to function properly.A quadrature encode's minimum operating temperature is -40°C, which is the design temperature for the quadrature encode.
ADV7181CBCPZ-REEL FeaturesIn 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7181
ADV7181CBCPZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7181CBCPZ-REEL Encoders, Decoders, Converters applications.
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Applications | HDTV |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADV7181 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Voltage - Supply, Analog | 3.15V~3.45V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |