ADV7179BCPZ OverviewThe encoder is embedded in 40-VFQFN Exposed Pad, CSP package.It is recommended to pack the encoder in Tray case.This motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.The type can be classified as Video Encoder.It is suitable for the encoder connected in Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video.The motor encoder is based on ADV7179 family.There are 40 terminations available in the optical encoder.The analog supply voltage can be applied by 2.8V 3.3V.The total pins on the rotary encoders is 40.It is mounted by Surface Mount.This encoder gets 40 pins on it.The maximum 85°C ensures that the encoder reader runs stablily.This rotary encoder's minimum working temperature must not be less than -40°C.This converter operates from a supply voltage of 3.3V.The total number of encoder bits is 10.It can work with the minimum supply voltage of 3V.The maximum supply voltage across the converter is 3.6V.It has 3 channels in total.The supply current used for its operating is 35mA.For the performance, its frequency should work at 27MHz.
ADV7179BCPZ FeaturesIn 40-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7179
40 pins
10 bits
3 channels
ADV7179BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7179BCPZ Encoders, Decoders, Converters applications.
LCD bias supply
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 27MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7179 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 35mA |
| Number of Bits | 10 |
| Bandwidth | 4.16MHz |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.8V 3.3V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 830μm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |