AK4127VF OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 30-TSSOP (0.220, 5.60mm Width) case. This device has a 2 channel configuration. To assist you, this part includes Sample Rate Converter functions. It is possible to apply the device in the Digital Audio Interfacing axis. Votage will be supplied within the period of 3V~3.6V. In terms of temperature, this device works within a range of -40°C~85°C TA. If you search for the AK4127 family of parts, you will be able to find similar parts. I would like you to refer to the related specifications of the device: 8kHz ~ 216kHz. On the chip, there are 30 pins that can be accessed. In this case, 30-VSOP packages the device. Using it when the temperature is below 85°C is recommended. There is no operation below -40°C operating temperature on the chip.
AK4127VF FeaturesWith 30-TSSOP (0.220, 5.60mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
AK4127VF ApplicationsThere are a lot of AKM Semiconductor Inc.
AK4127VF Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-TSSOP (0.220, 5.60mm Width) |
| Number of Pins | 30 |
| Supplier Device Package | 30-VSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | AK4127 |
| Function | Sample Rate Converter |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2S |
| Specifications | 8kHz ~ 216kHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |