TAS5076PFCG4 OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. The embedded file is in the 80-TQFP case. The device has a 6 channel. Here is a list of Modulator functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Digital Audio Interfacing. There is a delivery within 3V~3.6V of the votage. In this device, temperature is measured in the 0°C~70°C TA range. On the chip, 80 terminations are present. If you search for the TAS5076 family, you will find similar parts. Here are the device specifications: 32kHz ~ 192kHz. The chip contains 80 pins. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done to find out the type of consumer IC in the part. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this part be higher than 3V. At 3.3V volts, it can provide voltage. As you can see, Surface Mount has mounted it. An electrical component representing the PurePath Digital™ series can be found here.
TAS5076PFCG4 FeaturesWith 80-TQFP channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TAS5076PFCG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS5076PFCG4 Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 369.989626mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PurePath Digital™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TAS5076 |
| Function | Modulator |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, I2S |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 12mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |