AMC1304L05DWR Overview16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is available as a package.There is a Tape & Reel (TR) package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~125°C to maintain normal operation.There is an outstanding Isolated Module that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 3V~5.5V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 16.You can access high performance with 1 functions here.In case you are interested in similar specs, you can search "AMC1304".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 3.3V.There are 16 pins on the unit.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.If the power supply is at least 3V, it can work.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is not allowed to supply the part wAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersh voltages higher than 5.5V.Data acquisition was fast and precise thanks to this component's 1 analog inputs.
AMC1304L05DWR FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 analog inputs.
AMC1304L05DWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
AMC1304L05DWR ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AMC1304 |
| Polarity | Bipolar |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | LVDS |
| Supply Type | Analog, Digital, Single |
| Data Interface | LVDS - Serial |
| Sampling Rate | 20 Msps |
| Sampling Rate (Per Second) | 78k |
| Power Consumption | 58mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 30 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.99 LSB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height | 2.65mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |