AD1853JRSZ OverviewPackage 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) includes it.The Tube package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to 0°C~70°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding DAC, Audio.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of 5V, the circuit should be re-built.Total, there are 28 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 1 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "AD1853".In terms of pin count, it has a total of 28 pins.A power supply of at least 0 is needed for it to function.No voltage is allowed to exceed 5.5V.Be aware when the supply voltage climbs up near 48mA.
AD1853JRSZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
AD1853JRSZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1853JRSZ ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | DAC, Audio |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD1853 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Supply Current-Max | 48mA |
| Data Interface | DSP, I2S |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Width | 5.295mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |