BQ3285LFSS-A1TRG4 OverviewThe package 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) contains real time clocks.The package is in the form of Tape & Reel (TR).This electrical RTC has a supply voltage of 2.7V~5.5V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.Electronic time clocks are recommended that the operating temperature be 0°C~70°C.When operating, Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output can be ensured.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 24 termination.Obviously, a voltage of 3V is being supplied to this electronic component.There are 24 pins on it.The family RTCs belongs to are BQ3285.This electrical digital time clock has a 2.4V~4V supply voltage.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 242B.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.Surface Mount is the mounting type of the RTC module.There are 3/5V power supplies attached to it.It is equipped with 24 pins.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 3V.
BQ3285LFSS-A1TRG4 Features24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
24 terminations
24 pin count
3/5V power supplies
Be maintained at 3V for high efficiency.
BQ3285LFSS-A1TRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BQ3285LFSS-A1TRG4 Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 129.500622mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | BQ3285 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 242B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 100μA @ 3V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.4V~4V |
| Volatile | NO |
| Length | 8.65mm |
| Height Seated (Max) | 1.73mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |