ISL12027IBAZ-T OverviewReal time clocks is embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~5.5V.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.This real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.The operating temperature should be -40°C~85°C.Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer can be ensured when operating.The supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V.
ISL12027IBAZ-T Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
ISL12027IBAZ-T ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ISL12027IBAZ-T Real Time Clocks applications.
Mobile telephones
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 10μA~20μA @ 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V~5.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |