CAT5111VI-00-GT3 OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 100 taps to prevent overcurrent.A 100 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.For its performance, it uses 3V.The digi devices displays 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.5V~6V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 100kOhm.Family CAT5111 includes pentometer.8 pins are available on this potentiameter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.2.5/6V is the voltage it can deliver.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere is a maximum limdigital potentiometer of 200μA in terms of supply current.
CAT5111VI-00-GT3 FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
CAT5111VI-00-GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5111VI-00-GT3 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 100 |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CAT5111 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 2.5/6V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 200μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 100 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |