DS1801 OverviewThe package contains 14-DIP (0.300, 7.62mm) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer has 65 taps to protect against overcurrent.There are 65 positions in pentometer.The terminations are 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 45000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices show 14 pins.Mount in the direction of Through Hole.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 45kOhm.This digital variable resistor can be used to find Cascade Pin, Mute, Zero-Cross Sense.
DS1801 FeaturesAvailable in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1801 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1801 Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin, Mute, Zero-Cross Sense |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 45kOhm |
| Number of Positions | 65 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.7 kHz |
| Taper | Logarithmic |
| Number of Taps | 65 |
| Total Resistance | 45000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -0.5V |
| Length | 19.05mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |