CDC421125RGET OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the 24-VFQFN Exposed Pad package. Frequency generator can maintain a maximum temperature of 260 under reflowing conditions. As a result of this, we can find 24 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, LVCMOS, Crystal is designed to be used in order to generate the clock signal. It provides a maximum frequency of 125MHz. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. Clock generator ic works with 3V~3.6V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C is the appropriate ambient temperature. LVPECL logic levels are supported by this RF synthesizer. Clock Generator is the type of electrical part that this component is classified as. It is a 24-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number CDC421125. The clock PLL has 24 pins that are available. In terms of the supply voltage, PLL clock can handle 3.3V volts. The frequency synthesizer features 1 signal outputs to ensure as high a frequency as possible. At frequencies of 31.25MHz, RF synthesizer achieves high efficiency.
CDC421125RGET FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC421125RGET ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC421125RGET Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 45.387587mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 31.25MHz |
| Base Part Number | CDC421125 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 91mA |
| Frequency (Max) | 125MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 31.25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |