CDC421312RGERG4 OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 24-VFQFN Exposed Pad package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 260. 24 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. LVCMOS, Crystal is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 312.5MHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 3V~3.6V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with LVPECL logic levels. This electronic component can be classified as a Clock Generator. This clock-generating IC is a 24-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number CDC421312, its related parts can be found. There is an available 24 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 3.3V.
CDC421312RGERG4 FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC421312RGERG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC421312RGERG4 Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 45.387587mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CDC421312 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 312.5MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 35.42MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |