MC100EP140DG OverviewThis clock IC is packaged using the Tube method. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package includes this clock generator. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 260. In it, there are 8 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 3.3V. A clock generator's input is called NECL, PECL and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. Clock generators can take up to 3.6V of power as a maximum supply voltageThis frequency synthesizer requires a supply voltage above 3V to be safe. This clock PLL works with a supply voltage of 3V~3.6V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the ECL logic levels is presented here. A Phase Frequency Detector is a classification for the electronic part in question. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 8-bit output. This part number MC100EP140 is related to the following electrical components. The frequency generator is equipped with 8 pins. This time clock generator can handle a voltage of 3.3V as its supply voltage. There are a number of electronic parts in the 100EP series, including this one. Clock PLL has 2 signal outputs to maximi2e output frequency. When operated at 2GHz, frequency synthesizer achieves high efficiency. It is possible to supply up to 93mA of current for this clock generator operation.
MC100EP140DG FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
MC100EP140DG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EP140DG Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100EP |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Phase Frequency Detector |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 2GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EP140 |
| Output | ECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | -4.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 70mA |
| Max Supply Current | 93mA |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -4.5V |
| Input | NECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |