CDC960DL OverviewThe package Tube includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 48 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. 260 runs using this part's peak reflow temperature. Clock program has CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC unClock programs of processing, unClock programs of communication, and peripheral integrated circuClock programs. In the device, there are 1. There is a wide range of operating temperatures for 0°C~70°C. Components can produce voltages of 3.135V~3.465V. Its main function is AMD CPU. A value of LVTTL is intended as an output. In order to search for information, you will use the base part number CDC960. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted. A device with 48 pins is designed. The board contains 48 pins. A 3.3V supply voltage should be maintained. In this device, 17 outputs can be maintained. This element consists of 2 elements in total. This device is extremely efficient at frequencies of 200MHz.
CDC960DL FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVTTL
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
CDC960DL ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC960DL application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 850mW |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | CDC960 |
| Output | LVTTL |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 17 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 185mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:17 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 16MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | AMD CPU |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Frequency (Max) | 200MHz |